plata intretinerii

Afla tot ce vrei sa stii despre Lista de Plata la Intretinere

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

plata intretinerii

Mesajde zamfirella » 30 Iul 2011 20:18

Buna ziua,
Am si eu o problema si va rog sa ma ajutati sa o rezolv(daca se poate).Locuiesc in orasul Pitesti intr-un apartament proprietate personala impreuna cu cei 2 copii.Platesc intretinere pentru 3 persoane(normal!).De ceva vreme vizitez un prieten din Bucuresti la care stau chiar si 10 zile...apoi revin in Pitesti...apoi in Bucuresti..si tot asa...problema?? e ca vecinii prietenului vor sa fiu trecuta la intretinere.Chiar trebuie sa platesc intretinere si la Pitesti si la Bucuresti???
Va multumesc pentru timpul acordat si astept raspunsul D-voastra.
O zi buna,
Elena Z.
zamfirella
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iul 2011 18:46

plata intretinerii

Sponsor

Sponsor
 

Re: plata intretinerii

Mesajde traianc » 31 Iul 2011 08:31

Salut,
1. Daca stati mai mult de 15 zile, platiti;
2. Daca stati mai putin trebuie sa va scoata de la intretinere pe perioada lipsa;
Traian
traianc
 
Mesaje: 683
Membru din: 05 Mar 2009 19:06

plata intretinerii

Mesajde ralu10 » 23 Ian 2012 17:16

buna ziua,
am si eu o mare nelamurire si va rog frumos, sa ma ajutati sa o clarific!!!
sotul meu plateste intretinere la apartamentul lui, chiar daca nu mai locuieste acolo de cand ne-am mutat amandoi in apartamentul meu!!!
spuneti-mi, va rog, este normal sa fie trecut la plata intretinerii si la apartamentul meu???
va multumesc!!!
ralu10
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Ian 2012 17:09

Re: plata intretinerii

Mesajde traianc » 23 Ian 2012 19:45

Salut,
1. Acolo unde nu locuieste plateste numai cheltuielile comune;
2. Acolo unde locuieste plateste si pentru comun si pentru consumul personal;
3. A se vedea Legea 230/2007 si HG.1588/2007.
Traian
traianc
 
Mesaje: 683
Membru din: 05 Mar 2009 19:06

Re: plata intretinerii

Mesajde roxiior » 23 Feb 2012 12:17

Buna ziua

Am o nelamurire privitor lista de intretinere . La noi in bloc se afiseaza lista de intretinere in jurul datei de 25 si este valabila doar 5 zile daca nu achiti intretinerea intre data afisarii 25 si 31 ale lunii esti trecut restantier si ti se pun si penalizari iar programul caseriei este o zi pe sapt o ora jumatate . Este legala chestia asta ????
roxiior
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Feb 2012 11:54

Re: plata intretinerii

Mesajde traianc » 23 Feb 2012 13:24

Salut,
1. Nu;
2. Prevederi din Legea 230/2007:
Art. 49. - (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2 % pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-a aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.
Traian
traianc
 
Mesaje: 683
Membru din: 05 Mar 2009 19:06

Re: plata intretinerii

Mesajde liviu vlad » 05 Dec 2012 13:30

Buna ziua

Am o intrebare daca ma puteti ajuta. Detin un apartament cumparat inainte de casatorie cu o persoana fiind amandoi propietari.
Intre timp ne-am casatorit dupa care am divortat, iar respectiva persoana refuza sa plateasca intretinerea.
Am discutat cu presedintele blocului si administratorul initial fiind de acord ca eu sa platesc 50% din intretinere luna, dar dupa 4 luni de plata administratorul a refuzat sa mai primesca banii pe motiv ca sa discut cu celalalt propitar si sa platim tot.
Ce este de facut in aceasta situatie, eu doresc sa platesc partea mea de intretinere, fiindca de 2 luni nu mai vrea sa imi incaseze banii iar datoriile se tot acumuleaza la intretinere.
Mentionez ca celalat propietar nu a platit de aproximativ 6 luni si nici nu are de gand.
Va multumesc anticipat !
liviu vlad
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Dec 2012 13:24

Re: plata intretinerii

Mesajde traianc » 06 Dec 2012 05:10

Salut,
1. Cine este proprietarul apartamentului acela plateste intretinerea. Daca s-a facut partajul atunci este drept sa plateasca fiecare cat a primit.
2. In caz de partaj trebuie platit pentru partea ce va revine. In acest sens administratia va tine cont de hotararea judecatoresca de partaj. Prezentati actele la administratie si notificat-le dorinta de a plati . Plata se poate face si in contul bancar al asociatiei prin ordin de plata.
Traian
traianc
 
Mesaje: 683
Membru din: 05 Mar 2009 19:06

Re: plata intretinerii

Mesajde nitache_cristina » 17 Dec 2012 16:17

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie:

In data de 3.12.2012 am incheiat un contract de vanzare cumparare cu cineva.Aceasta persoana elibereaza imobilul pe data de 21.12.2012 ,data specificata si in contractul de vanzare-cumparare.Avand in vedere ca sta in apartament 21 de zile ale lunii decembrie eu consider ca este corect sa achite intretinerea pe luna decembrie dar ea nu doreste.Cu fondul de rulment si o diferenta a achitat luna noiembrie si pe decembrie sa achit eu ca sunt proprietar .Spuneti mi va rog:cine trebuie sa plateasca intretinerea pe luna decembrie?Ea ca sta pana pe 21 sau eu ca sunt proprietar din 3.12.2012?

Eu consider ca era corect ca administratora sa ii pastreze fondul de rulment pentru a achita decembrie(asta am rugat-o eu)ca sa nu ma puna pe mine la plata.


Multumesc,
nitache_cristina
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Dec 2012 16:07

Re: plata intretinerii

Mesajde traianc » 17 Dec 2012 16:33

Salut,
1. Intretinerea este platita de proprietar;
2. Daca va-ti inteles sa stea pana pe 21 atunci trebuie sa plateasca intretinerea si chiria.
3. Probabil ca va-ti inteles verbal; daca da, atunci din punct de vedere juridic sunteti bun de plata.
Traian
traianc
 
Mesaje: 683
Membru din: 05 Mar 2009 19:06


Înapoi la Intretinerea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron