Suprafata construita sau suprafata utila ?

Afla tot ce vrei sa stii despre Lista de Plata la Intretinere

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Mesajde Administrator » 30 Mar 2011 12:36

Buna ziua

Locuiesc de 34 de ani intr-un bloc cu 4 apartamente pe palier, cu suprafete utile si construite diferite. In toamna s-au facut reparatii la terasa blocului si am sesizat cu stupoare ca desi dintre vecinii de palier aveam suprafata utila cea mai mica eram pusa sa platesc suma cea mai mare. La fel se intampla si cu celelalte cheltuieli comune: revizie lift, salarii ingrijtori ... etc insa fiind sume mai mici nu am observat de-a lungul timpului.
Vechiul administrator (acum cca 1 luna a fost schimbat) mi-a explicat ca e cheltuiala proportionala cu cota indiviza si ca am cota cea mai mare, avand suprafata cea mai mare. E adevarat ca suprafata construita totala e cea mai mare insa acest lucru e din cauza suprafetei balconului - mult mai mare decat al celorlalti. Intre timp am citit legea 230/2007 si ordinul 233 parca si standardele de suprafete si arii conventionale. La calculul cotelor indivize se ia in calcul suprafata utila nu cea construita. Ce pot face acum? Care ar fii pasii de urmat ? E legitim sa cer refacerea calculelor si compensarea in viitor a banilor platiti deja ... cel putin pe ultimul an ? Cui ar trebui sa ma adresez ? Pot beneficia de asa ceva sau trebuia sa fac contestatie la tabelele afisate intr-un termen maxim de zile ? Ce pot face in cazul in care greseala a fost a vechiului administrator ? Cum il trag la raspundere ? Ce acte a avut la baza cand a calculat cotele indivize acum ... multi ani ? Cartea tehnica sau actele de proprietate ale tuturor ? As vrea sa verific in felul acesta daca eroarea a fost intentionata sau intamplatoare fiindca toti administratorii de pana acum au fost dintre cei cu suprafetele utile mai mari ca mine.
Multumesc anticipat,
Luminita
Administrator
Administratorul site-ului

Sponsor

Sponsor

Re: Suprafata construita sau suprafata utila ?

Mesajde traianc » 31 Mar 2011 09:18

Salut,
1. Da, aveti dreptate;(Legea 230/2007_art. 3. - În sensul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarea semnificaţie: e) cotă-parte indiviză - cota-parte de proprietate care îi revine fiecărei proprietăţi individuale din proprietatea comună şi este egală cu raportul dintre suprafaţa utilă a proprietăţii individuale şi totalul suprafeţelor utile ale tuturor proprietăţilor individuale;);
2. Nu are importanta pozitia administratorului, asociatia raspunde pentru eventualele incalcari ale legii; regularizarea trebuie corelata cu modul de calcul pentru toate "cotele parti" stabilite in asociatie (de exemplu daca s-a calcula "cota" plecand de la suprafata construita la toata lumea, atunci se va aplica un coeficient, daca insa s-a aplicat gresit doar la dv. atunci coeficientul de corectie este mai mare);
3. Faceti cerere la Comitetul executiv (prin posta _ recomandata); functie de raspuns va puteti adresa justitiei;
Traian
traianc

Mesajde lumiana » 24 Mai 2011 13:19

Buna ziua,
va rog sa ma indrumati care sunt pasii de urmat in continuare. am trimis sesizarea catre comitetul executiv si nu am primit nici un raspuns timp de 2 luni, intretinerea se calculeaza in continuare dupa acelasi principiu, nerespectandu-se cota indiviza/suprafata utila.
mai mult decat atat am gasit la avizier un afis care ne anunta ca vor incepe lucrari de igienizare holuri, schimbat coloane apa calda/rece pt bai si bucatarie, reparat ghenele de gunoi ... si ma astept ca impartirea costurilor sa se faca in continuare ilegal.
astept cu interes, multumesc
lumiana
lumiana

Mesajde traianc » 24 Mai 2011 16:19

Salut,
1. Incercati si la primarie;
2. Notificati Comitetului executiv intentia de chemare in judecata si faceti cerere catre judecatoria de care apartineti teritorial;
Traian
traianc

Mesajde lumiana » 20 Ian 2012 10:50

Buna ziua,
Am urmat pt inceput pasul 1 cel cu sesizarea la Primaria de sector si raspunsul primit a fost uluitor: este problema asociatiei de proprietari ca sa demareze lucrari de evaluare (masurare) cadastrala pentru proprietati. Am ramas putin socata si am inceput sa umblu prin acte si sa rog vecinii sa-mi arate si mie actele lor. Evident ca sunt mai mult decat reticenti. Dupa parerea mea greseala este in documentele originale de vanzare a apartamentelor (din 1977) respectiv desenul apartamentului si actul de "vanzare". Desenul nu contine toate dimensiunile camerelor, iar actul de vanzare specifica urmatorii termeni : suprafata construita (care contine si suprafata balconului de 23mp), suprafata utila(mai mare ca in realitate), si cota indiviza din spatiile si dependintele comune (calculata prin raportare la suprafta construita nu la cea utila).
Este posibil ca aceste acte oficiale sa primeze ? Nu cumva prin actul de cumparare mi-am asumat ca intretin cota parte din proprietatile comune specificata acolo chiar daca e o cota gresita? Caz in care nu mai are sens sa demarez nici un demers.
Sau e suficient sa fac cadastru pt apartamentul meu (respectiv celelalte de pe aceeasi coloana) si sa cer asociatiei sa revizuiasca calculele luand in considerere masuratorile si nu actele de proprietate.
Multumesc.
lumiana

Mesajde traianc » 23 Ian 2012 09:51

Salut,
Actul proprietate este suficient pentru a defini spatiul pe baza caruia se calculeaza cota-parte.
Traian
traianc

Mesajde lumiana » 31 Ian 2012 10:46

Buna ziua,
Actul de proprietate din '77 are la baza masuratori gresite privind suprafata utila. Mai mult in '77 cota parte se calcula probabil la suprafata construita nu cea utila. Ce este de facut?
Multumesc
lumiana

Mesajde traianc » 01 Feb 2012 12:07

Salut,
Faceti cartea funciara, care va contine si cadastru apartamentului.
Traian
traianc

Mesajde lumiana » 01 Feb 2012 14:29

Multumesc frumos
lumiana

Mesajde lumiana » 21 Feb 2013 21:23

buna seara
am facut cadastru, carte funciara, tot tacamul, le-am prezentat presedintelui si administratorului care au dat din umeri si au zis ca nu pot sa le ia in considerare decat daca au acelasi tip de acte de la 2/3 din proprietarii din bloc - probabil sfatuiti de catre cenzor, un domn smecher.
asa ca mai departe nu mai pot face nici un demers pozitiv.
cam atat

ps. ca sa intelegeti miza: detin un balcon de cca20mp desenat de un arhitect idiot ca sa "dea" bine din perspectiva de pe bulevard, e complet inutilizabil ca dimensiune si forma - lat de 90cm si lung, si platesc cea intretinere mai mare decat apartamentele mai mari si impozit si toate cele. oare a obtinut cineva in bucuresti autorizatie de demolare balcon ????
;-)
lumiana

Înapoi la Intretinerea