cum se calculeaza caldura?

Afla cum se calculeaza cheltuielile pe persoana (caldura, slarii, interfon, cheltuieli diverse)

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Mesajde tina.marian » 26 Oct 2009 16:15

cum se calculeaza caldura? are importanta cate calorifere ai in apartament sau se calculeaza pe suprafata utila a apartamentului? are vreo putere de decizie azociatia in calcularea caldurii pe apartament?
daca ma poate ajuta cineva il rog sa o faca.
tina.marian

Locaţie: oradea

Sponsor

Sponsor

Re: cum se calculeaza caldura?

Mesajde traianc » 26 Oct 2009 16:36

Salve,
1. Calculul caldurii se face functie de sistemul de inregistrare al consumului;
2. Daca nu sunt repartitoare calculul se face functie de volumul incalzit (practic functie de suprafata incalzita, inaltimea camerelor fiind aceeasi);
3. Daca exista repartitoare calcul este un pic mai complicat si are in vedere: tipul si dimensiunea firecarui calorifer, indexul inregistrat de repartitor, partea comuna (scari, conducte, alte spatii; se adopta o valoare procentuala din totalul valorii de plata), regularizare anuala;
4. Asociatia are toate drepturile unei persoane juridice in a face pe cont propriu calcului incalzirii; existenta unui contract cu o firma inseamna ca se poate negocia contractul anual (cu citire si calcul lunar sau anual), sau nu si se poate face in regie proprie; nu exista nici o obligatie de a face citirile si calculul incalzirii cu o firma;
5. Daca doriti sa va calculati singuri incalzirea (adica sa faceti economii) atunci trebuie sa precizati in ce situatie sunteti;
Traian
traianc

Mesajde tina.marian » 26 Oct 2009 20:38

salutare,
ideea este ca am un apartament de 3 camere, in bucatarie nu exista calorifer (l-am desfiintat, din proprie initiativa), iar in dormitor am pus un calorifer mai lung (2m). de la asociatie mi s-a comunicat ca in aceasta iarna va trebui sa platesc caldura mai mult fata de celelalte apartamente cu 3 camere deoarece in dormitor exista acel calorifer mai lung. suprafata utila a apartamentului este 62.2mp. este corect ceea ce sustine asociatia de proprietari, in conditiile in care practic mi-am scos un calorifer dintr-o incapere si l-am 'prelungit" in alta? nu se considera tot aceeasi suprafata incalzita, per total?
tina
tina.marian

Locaţie: oradea

Mesajde sacalul » 01 Noi 2009 12:06

Art.29 al.(3) din Legea nr.325/14.07.2006 serviciului public de alimentare cu energie termica, mentioneaza:"Montarea, intretinerea si exploatarea repartitoarelor de costuri pentru energia termica, atat pentru incalzire, cat si pentru apa calda de consum, se efectueaza numai de catre persoane juridice autorizate de ANRSC."

ori va puteti face o inpresie citind http://www.fapr.ro/FAPR/regulamente/procedura_calcul_caldura_repartitoare.pdf
sacalul

Mesajde traianc » 04 Noi 2009 07:43

Salut,
Detaliile tehnice privind calculul caldurii si contorizarea sunt definite in ORDINUL Nr. 233 din 30 august 2004
pentru aprobarea unor reglementări privind contorizarea consumatorilor racordaţi la sistemele publice centralizate de alimentare cu energie termică
(EMITENT:GUVERNUL ROMÂNIEI; AUTORITATEA NAŢIONALĂ DE REGLEMENTARE PENTRU SERVICIILE PUBLICE DE GOSPODĂRIE COMUNALĂ;PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 862 din 21 septembrie 2004]
Traian
traianc

Mesajde manead » 25 Ian 2011 16:23

Salut,
as vrea sa readuc in actualitate acest subiect.
Situatia mea este urmatoarea:
1. Agent termic RADET
2 .Coloana noua la bucatarie
3. Caloriferul nu functioneaza. Calorifer nou, tevi noi, caloriferul are temperatura returului. Stau la Et. 3 Caldura este de la 4 la 9 si de la 2 la parter. La mine nu. La mine este doar daca se forteaza circulatia agentului: aerisire de coloana.
Apa circula prin el, cu presiune, si pe tur si pe retur.

Nimeni nu stie de unde este.
In aceste conditii, am vreo sansa sa car ca suprafata corespunzatoare sa fie scoasa de la plata caldurii?
Caldura se plateste la suprafata utila si nu la suprafata radianta, asa este?
manead

Înapoi la Cheltuielile pe suprafata