schimbare proprietar

Aici puteti discuta despre orice nu poate fi incadrat in unul din celelalte categorii, sau pur si simplu ce va trece prin cap...

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

schimbare proprietar

Mesajde roxanajiulia » 28 Mai 2009 17:49

In cazul in care un proprietar, membru al unei asociatii de proprietari, vinde apartamentul, cel care il cumpara este automat proprietar? Prin vanzare-cumparare se transfera si dreptul de a face parte dintr-o asociatie de proprietari?
roxanajiulia

schimbare proprietar

Sponsor

Sponsor

Re: schimbare proprietar

Mesajde norad » 29 Mai 2009 10:45

Buna,

Nu cred ca se transfera automat. Stiu ca atunci cand un proprietar vinde apartamentul, el poate face cerere catre Asociatie sa i se returneze Fondul de Rulment, care trebuie platit de noul Proprietar.

Norad.
norad

Mesajde traianc » 01 Iun 2009 13:44

Salut,
1. Asociatia se bazeaza pe proprietari care doresc sa se inscrie si se inscriu in asociatie;
2. Transmiterea prin acte de vanzare-cumparare sau mostenire a proprietatii nu tine loc de act de vointa prin care un proprietar doreste sa devina membru al unei asociatii;
3. Membrii unei asociatii au facut un demers direct si personal pentru a intra intr-o asociatie.
Traian
traianc

Mesajde sim29 » 04 Noi 2011 11:04

Buna ziua!
In vederea achizitiei unui apartament neintabulat am incheiat promisiune de vanzare - cumparare; intentia este de a achizitiona imobilul pe PFA, ca spatiu destinat biroului. Promisiunea a fost incheiata pe persoana fizica, cf prevederilor vechiului Cod civil, cu mentiunea ca transferul dreptului de proprietate se va face pe pfa.
In legea 230/2007 cu modificarile si completarile ulterioare, la art 42 se mentioneaza ca schimbarea destinatiei se face cu avizul comitetului executiv si cu acceptul proprietarilor [...]. Cine are obligatia de a aviza, respectiv de a obtine acceptul: eu, ca promitent cumparator sau proprietarul, ca promitent vanzator?
sim29

Mesajde traianc » 06 Noi 2011 19:47

Salut,
Proprietarul.
Traian
traianc

Mesajde sim29 » 14 Noi 2011 10:17

Multumesc pentru raspuns!
sim29

Înapoi la Discutii Libere