Restante datorate de locatari!!!!!

Aici puteti discuta despre orice nu poate fi incadrat in unul din celelalte categorii, sau pur si simplu ce va trece prin cap...

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Mesajde ElenaN » 22 Feb 2012 20:14

Buna seara,

Am urmatoarea problema, am un apartament proprietate personala in care nu mai locuiesc de un an.
Am facut solicitare de scoatere de la intretinere inca din luna februarie 2011. Din aceeasi luna in apartament au locuit fratele meu si sotia acestuia. De curand am aflat ca intretinerea nu este achitata din luna iulie (pana in luna iunie am platit tot eu, ca sa-i ajut), iar ei se pregatesc de divort. Cumnata mea nu mai locuieste la adresa de cateva saptamani si nici nu este dispusa sa achite impreuna cu fratele intretinerea restanta pe o jumatate de an.
Intrebarea mea este: exista vreo posibilitate ca eu, proprietar, sa-i constrang in vreun fel sa faca plata?!
Fratele meu doreste sa achite numai jumatate din suma, insa cumnata mea nu este in nici un fel de acord sa plateasca vreun leu. In fata asociatiei de locatari cine este dator?! Proprietarul sau locatarii?! (mentionez ca nu exista nici un contract de inchiriere sau comodat incheiat cu ei) Inca un lucru pe care vreau sa-l mentionez, ambii au domiciliul stabil pe acest proprietar, insa din luna nov 2011.

Multumesc
ElenaN

Sponsor

Sponsor

Re: Restante datorate de locatari!!!!!

Mesajde traianc » 22 Feb 2012 20:45

Salut,
1. Prprietarul are si toate drepturile si toate indatoririle; sunteti bun de plata;
2. Daca nu aveti contract de inchiriere totul ramane in familie.
Traian
traianc

Re: Restante datorate de locatari!!!!!

Mesajde ElenaN » 22 Feb 2012 20:50

Multumesc frumos ptr promtitudine!
ElenaN

Înapoi la Discutii Libere