Vis-a-vis de recuperarea datoriilor de la restantieri

Locul unde ne putem cunoaste, povesti, sau spune orice despre noi, oamenii de pe acest Forum.

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Mesajde Horatiu » 18 Mai 2012 19:05

Buna ziua,
Am citit undeva prin acest site( sper sa nu ma insel-au trecut cateva zile ) ca, pentru recuperarea datoriilor de la restantieri se deschide actiune in instanta impotriva acestora, si cu hotararea Asociatiei de Proprietari, pana la pronuntare, restantierii pot fi debransati de la utilitati( Asociatia fiind cu plata utilitatilor la zi).
Actiunea cu debransarea a fost luata in calcul si de o asociatie administrata de firma noastra, dar, intreband in stanga si in dreapta, am inteles ca nu ii putem debransa pentru ca se incadreaza la incalcarea drepturilor omului-restrictionarea accesului la resursele necesare vietii. Mentionez ca debransarea se referea la apa rece( cheltuieli comune mai fiind salubrizarea si electricitatea de pe casa scarilor). Ne-ar ajuta mult sa stim daca pot sau nu restantierii sa fie debransati de la utilitati si in ce conditii.
Cu stima.
Horatiu

Sponsor

Sponsor

Re: Vis-a-vis de recuperarea datoriilor de la restantieri

Mesajde Horatiu » 18 Mai 2012 19:10

A, mai am o nelamurire: Asociatia nu doreste angajarea unei persoane (sau firme) pt. curatenia scarilor. Daca proprietarii se hotarasc sa faca curatenie cu schimbul(pe rand), cei care nu vor pot fi obligati sa plateasca o "taxa de neparticipare"? Daca da, unde se duce aceasta taxa-spre ce fond?
Multumesc.
Horatiu

Re: Vis-a-vis de recuperarea datoriilor de la restantieri

Mesajde traianc » 20 Mai 2012 07:44

Salut,
1. Debransarea este urmare a unei hotatrari judecatoresti, daca nu se recupereaza paguba;
2. "Asociatia nu doreste angajarea unei persoane" inseamna ca la adunarea generala nu s-a aprobat un astfel de post ?
3. Cred ca sunt unele neclaritati intre drepturile membrilor asociatiei si punerea efectiva in practica a cerintelor elementare ale unui imobil, cum ar fi curatenia.
Traian
traianc

Înapoi la Locatarii de pe Forum