Intrebare legata de intretinerea lunara

Locul unde ne putem cunoaste, povesti, sau spune orice despre noi, oamenii de pe acest Forum.

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Mesajde andreea_rise » 11 Ian 2012 22:45

Buna seara,
Sunt nou mutata intr-un bloc din sectorul 4 si am cateva nelamuriri cu privire la intretinerea lunara.
1. Desi am contor la apa rece si apa calda nu se citeste decat contorul de apa calda iar consumul de apa rece este calculat automat de catre administratie la valoarea de 16 lei /persoana. Este normal asa ceva??

2. Cheltuielile gospodaresti pe fiecare luna ma costa 55 lei si sunt platite de fiecare apartament din acea scara. Aceste cheltuieli sunt compuse din :
- salarii administrator, presedinte, casier, femeie servici, topoganist -
- asigurari sanatate -
- somaj
- CAS
- verificare lista intretinere
- impozit
- taxi
- ab RATB
- interfon
- lift
fond garantii salarii
* toate aceste plati se efectueaza de toate cele 4 scari ale blocului

Mie una mi se par inutile unele dintre ele plus ca in blocul in care am locuit inainte nu existau unele dintre ele iar administratorul incasa intretinerea iar cheltuielile luare nu depaseau 20 lei.

Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns va multumesc mult!
O seara buna
andreea_rise

Sponsor

Sponsor

Re: Intrebare legata de intretinerea lunara

Mesajde traianc » 14 Ian 2012 09:30

Salut,
1. Legea 230/2007 si HG.1588/2007 reglementeaza in detaliu modul de calcul a costurilor dintr-o asociatie.
2. Cheltuielile efectuate de administratie uneori pot fi mascate dar asta nu inseamna ca nu se fac; faptul ca sunt evidentiate in lista de palta nu este un lucru rau.
Traian
traianc

Mesajde andreea_rise » 14 Ian 2012 12:29

Eu sunt de acord ca este bine faptul ca sunt transparente cheltuielile in sa nu sunt de acord sa platim noi cas, impozitul pe salarii si asigurarile de sanatate. Astea nu trebuiesc platite de fiecare angajat in parte??? Eu imi platesc singura darile la stat spre exemplu
Multumesc
andreea_rise

Mesajde traianc » 16 Ian 2012 10:53

Salut,
1. Asociatia de proprietari este persoana juridica;
2. Salariatii angajati pe baza de Contract individual de munca au conform mlegii unele avantaje:
- impozite platite si de angajator (asociatia), CAS, CASS, Somaj, risc, etc;
- plata concediilor medicale;
- plata unor sporuri specifice (de ex. femeile de serviciu care fac curat si care cara gunoiul);
3. Binenteles ca o parte din taxe sunt platite si de angajat, dar prin intermediul angajatorului.
Traian
traianc

Înapoi la Locatarii de pe Forum