rau platnicii

Locul unde ne putem cunoaste, povesti, sau spune orice despre noi, oamenii de pe acest Forum.

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

rau platnicii

Mesajde zaharia » 09 Sep 2010 15:40

Buna ziua Domnilor si Doamnelor, am si eu cateva intrebar. Ce putem face in potriva rau platnicilor? cum ii facem sa plateasca intretinerea? cum ne ajuta legea? VA MULTUMESC
zaharia

rau platnicii

Sponsor

Sponsor

Re: rau platnicii

Mesajde traianc » 10 Sep 2010 20:35

Salut,
1. Cei cu datorii mai mari decat fondul de rulment si cu intarzileri la plata peste 90 zile , vor fi penalizati (max. 0,2% din valoarea restantei pe zi intarziere);
2. De regula sunt "Notificati" in scris asupra datoriei precizandu-se posibilitatea de a fi trimisi in instanta de judecata;
3. Daca nu se conformeaza se deschide actiune in instanta si regula este ca vor fi obligati la plata datoriilor pe care le au.
Traian
traianc

Mesajde Horatiu » 18 Mai 2012 13:13

Buna ziua,
Am citit undeva prin acest site( sper sa nu ma insel-au trecut cateva zile ) ca, pentru recuperarea datoriilor de la restantieri se deschide actiune in instanta impotriva acestora, si cu hotararea Asociatiei de Proprietari, pana la pronuntare, restantierii pot fi debransati de la utilitati( Asociatia fiind cu plata utilitatilor la zi).
Actiunea cu debransarea a fost luata in calcul si de o asociatie administrata de firma noastra, dar, intreband in stanga si in dreapta, am inteles ca nu ii putem debransa pentru ca se incadreaza la incalcarea drepturilor omului-restrictionarea accesului la resursele necesare vietii. Mentionez ca debransarea se referea la apa rece( cheltuieli comune mai fiind salubrizarea si electricitatea de pe casa scarilor). Ne-ar ajuta mult sa stim daca pot sau nu restantierii sa fie debransati de la utilitati si in ce conditii.
Cu stima.
Horatiu

Mesajde traianc » 20 Mai 2012 07:44

Salut,
Din pacate nu.
Traian
traianc

Înapoi la Locatarii de pe Forum