reparatii

Ti s-a spart teava de apa rece, iti curge un calorifer, vrei sa spargi un perete sa-ti maresti bucataria ? Sfaturi, scule si materiale, pareri diverse despre Reparatii si Amenajari

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

reparatii

Mesajde Codrea » 07 Mar 2009 12:48

buna,

Stiti unde as putea gasii o lista cu instalatori? Ar fi utila
Codrea

reparatii

Sponsor

Sponsor

Re: reparatii

Mesajde Daniel » 12 Mar 2009 00:13

Salut,

Pentru Bucuresti, stiu eu un instalator priceput. Il cheama Mitica (nu stiu daca e numele real sau nu) si numarul de telefon este: 0723.186.096.

Sper sa mai primesti si alte recomandari...

Daniel.
Daniel

Mesajde sspider17 » 13 Mar 2009 01:49

Da. Este foarte bun instalatorul recomandat de Daniel.Face treaba buna. Doar ca din cate stiu lucreaza in zonele Militari, Drumul Taberei. Doar la lucrari mai mari parca lucreaza si in zone mai indepartate...
sspider17

Mesajde sim29 » 04 Noi 2011 12:44

Buna ziua!
M-am lovit de problema pe care o implica instalatiile vechi de apa si canalizare ale blocului, in sensul ca sunt scurgeri de apa potabila si menajera pe conducte. Este vorba de un bloc construit prin anii '70 ce are doar un subsol tehnic in casa scarii (nu si sub apartament sau ghena) in care sunt conductele principale de alimentare, respectiv colectare. In cazul unor defectiuni pe coloana nu exista un sistem de colectare al apei, totul se infiltrandu-se in pamantul de sub bloc. Cum apartamentul este la parter, acest aspect ma afecteaza (miros, umiditatea peretilor, s.a).
Ma intereseaza urmatoarele aspecte:
- in cazul instalatiei blocului privind alimentarea cu apa potabila si colectarea apei menajere, ce parti din aceastea sunt considerate a fi proprietate comuna si ce parti, proprietate individuala (coloana principala, racorduri, s.a.)? Racordurile fiecarui apartament se includ in proprietatea individuala?
- in calitate de promitent cumparator al apartamentului pot solicita administratiei efectuarea unor lucrari de reparatii la instalatia comuna de apa si de canalizare?
- pentru efectuarea reparatiilor in apartament, in sensul inlocuirii tevilor de alimentare cu apa potabila si colectare apa menajera, mai este necesar avizul administratiei?
Raspunsurile dvs imi pot fi utile in rezolvarea situatiei si va multumesc anticipat!
sim29

Mesajde JERRY » 04 Mai 2014 14:37

Buna ziua. In imobilul in care locuiesc exista un numar de trei scari. Pe scara in care locuiesc nu exista un sef de scara. Nici nu se doreste acest lucru, deoarece nu este nici un voluntar. Scara este formata din 10 apartamente. Dintre proprietarii acestor apartamente, 5 la numar, ar dori sa aduca imbunatatiri la exteriorul si la interiorul scarii. Pentru aceasta este nevoie sa se stranga o anumita suma de bani. Cum procedam cu vecinii care nu doresc(sau nu pot ) sa faca acest lucru? Putem sa-i "obligam" in vreun fel?

Multumesc. Toate cele bune

P.S Suntem intr-o asociatie de locatari la care platim fond de rulment si reparatii. Acolo este o problema mai "delicata" si nu avem "acces" la acest fond de reparatii.
JERRY

Mesajde sanduC » 12 Mai 2014 17:16

Buna ziua,
Ca sa ii puteti obliga sa cotizeze va trebui sa faceti o adunare generala si jumatate+1 dintre proprietari sa fie de acord cu investitiile.
Sandu
Administrator experimentat
Utilizator de Aviziero
sanduC

Înapoi la Reparatii si Amenajari