fondul de rulment...lamurire..

Afla cum se calculeaza si la ce se foloseste Fondul de Rulment

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Mesajde parnosu68 » 25 Feb 2011 15:32

Buna ziua.Sunt un propietar de apartament,as dori sa aflu daca fondul de rulment mai este obligatoriu si daca nu care este HGul sau Legea care prevede acesta,si daca se poate retrage Fondul de Rulment pentru ca eu am gasit o lege 1588\2007 care prevede retragerea Fondului la cerere.Va multumesc.
parnosu68

Sponsor

Sponsor

Re: fondul de rulment...lamurire..

Mesajde traianc » 25 Feb 2011 15:58

Salut,
Destinatia fondului de rrulment este reglementata prin HG.
HG.1588/2007:
art. 24
(1) In scopul asigurarii fondurilor necesare pentru plati curente, asociatia de proprietari stabileste cuantumul si cota de participare a proprietarilor la constituirea fondului de rulment. De regula, fondul de rulment se dimensioneaza astfel incat sa poata acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost necesara pentru acoperirea cheltuielilor lunare inregistrate de asociatia de proprietari in anul expirat, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflatiei, iar in cazurile asociatiilor de proprietari nou-infiintate, prin constatarea si insusirea experientei in domeniu a unor asociatii de proprietari echivalente ca marime.
(2) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipata a cotei ce revine fiecarui proprietar, potrivit hotararii adunarii generale a asociatiei de proprietari, iar reintregirea fondului de rulment se face lunar, prin plata sumelor afisate pe lista de plata. Pentru incasarea fondului de rulment, casierul asociatiei de proprietari elibereaza chitanta personalizata separata.
(4) Fondul de rulment incasat se poate restitui in situatiile de schimbare a domiciliului sau a dreptului de proprietate, daca prin actele de transmitere a dreptului de proprietate sau a folosintei locuintei nu se stipuleaza altfel, precum si in situatiile in care cheltuielile lunare scad conform deciziei comitetului executiv, la cererea proprietarului.
Traian
traianc

Re: fondul de rulment

Mesajde parnosu68 » 16 Mar 2011 22:38

Eu din ceea ce v-am prezentat inteleg ca da. Dar azi m-am contrat cu presedintele pe aceeasi problema si el mi-a explicat ca in lege e scris la cererea propietarului adica pe baza unei cereri si in situatiile enumerate in acel articol .As dori o confirmare daca am inteles eu bine sau dl presedinte are dreptate.va multumesc.
parnosu68

Mesajde traianc » 17 Mar 2011 09:52

Salut,
Nu este clar care este problema neinteleasa, in contextul definitiei date de art.24 din HG.1588/2007.
Traian
traianc

Mesajde parnosu68 » 17 Mar 2011 11:25

Scuze poate nu m-am explicat bine, dl presedinte mi-a zis ca se poate retrage fondul de rulment in situatiile aratate de lege in baza unei cereri a propietarului... eu insa am inteles ca se poate retrage fondul de rulment la cererea mea ex.. nu mai vreau sa platesc fondul de rulment si ma retrag..dati-mi bani mei asta in gluma. Dar sunt persoane in aceasta asociatie care vor cu adevarat sa-si scoata fondul eu incerc sa le explic ca nu e bine ca acel fond e un fel de garantie in momentul cind nu au posibilit de plata se utilizeaza fondul sau ptr el in acoperirea cheltuielilor curente , dar nu vor sa inteleaga dar nici nu vreau sa le incalc vreun drept daca au dreptul legal sa se retraga sa se retraga cu consecintele de rigoare (penalit)si altele .ceea ce presedintele nu intelege.si ma doare capul sa vad cum se incalca legea intre noi propietari ptr ca unul e mai cu mot ,mai daca ii da dreptul legea acest avizeaza-l de consecinte si daca insista nu ii incalaca acel drept.
parnosu68

Mesajde traianc » 17 Mar 2011 11:43

Salut,
1. Fondul de rulment este obligatoriu; nu se incalca nici un drept (mai putin cel legat de anarhie);
2. Retragerea fondului de rulment nu se poate face decat in caz ca locatarul s-a mutat (vanzare, schimb,...);
3. Originalii care interpreteaza eronat legislatia ar trebui sa inteleaga ca o asociatie functioneaza continuu, nu cu sincope de la luna la luna; cerinta legala a existentei unui fond de rulment nu este un moft ci o necesitate;
Traian
traianc

Mesajde nelly_07 » 24 Ian 2013 14:16

buna ziua
am o intrebare
fondul de rulment se regasteste pe lista de intretinere?
noi avem un fond de 2000 lei
nu mai platim lunar
doar acesta este
nu apare pe lista
noi vrem sa fie trecut
administratorul ne confirma ca avem acesti bani dar nu apare pe lista
multumesc
nelly_07

Mesajde traianc » 24 Ian 2013 17:40

Salut,
1. Pe lista de plata a intretinerii nu are rost sa fie si valoarea Fondului de rulment;
2. Valoarea Fondului de rulment al fiecarui locatar, precum si valoarea totala trebuie cunoscuta;
3. Solicitati Comitetului executiv si Comisiei de cenzori ca cel putin acum la inceput de an sa va comunice, in scris, la fiecare cele doua valori.
Traian
traianc

Înapoi la Fondul de Rulment