Cheltuieli cu incalzirea pe spatii comune

Afla cum se calculeaza cheltuielile pe persoana (caldura, slarii, interfon, cheltuieli diverse)

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Mesajde Administrator » 09 Feb 2012 21:55

Locuiesc la bloc,la et 4,nu am conducte care sa-mi treaca prin apartament si incalzirea cu centrala proprie si administratorul imi pune la plata 38 de lei caldura spatii comune,cred ca este incorect si suma prea mare de fapt reprezinta 30 la suta din factura.
Administrator
Administratorul site-ului

Sponsor

Sponsor

Re: Cheltuieli cu incalzirea pe spatii comune

Mesajde traianc » 12 Feb 2012 18:12

Salut,
1. 30% din factura pentru caldura spatii comune nu este prea mult;
2. Prea mult este daca costul pentru apartamente debransate este egal cu acel al celor bransate, pentru ca apartamentele cu surse proprii de caldura sunt furnizoare de caldura inclusiv pentru spatiul comun (constructia in sine).
Traian
traianc

Mesajde DCC » 01 Apr 2012 18:44

Pe fluturasul de la firma care ne calculaza caldura (banuiesc)(cea care ne-a instalat repartitoarele in bloc) am 3 rubrici: Consum individual, Consum Tevi si Consum comun.
As vrea sa stiu exact ce se calculeaza in rubricile Consum tevi si Consum comun.

Consum Tevi - Tevile comune pe care le am in baie respectiv bucatarie?
Consum Comun - Caloriferele de pe scara blocului care de fapt nu exista si eventual spalatoria pe care eu cel putin nu o folosesc?

Este indreptatita suna aceea de 52 de RON lunar pe care am platit-o de cativa ani incoace?

Multumesc.
DCC

Mesajde stefibucc » 29 Iul 2012 13:28

Buna ziua, asi dori va rog sa stiu cum se procedeaza in asemenea situatie:

Vecina de la etajul 4 - care este si Presedinta Asociatiei de Locatari - (este bloc de 4 etaje cu 2 si 3 camere) si-a montat acum 2 ani centrala taind tevile comune de caldura de la bucatarie, toate bune si frumoase dar anul trecut a inceput sa curga la etajul 3 (apartamentul de sub dansa) la bucatarie apa pe la tevile de la bucatarie si sa instiintat Administratorul, am dorit repararea tevilor ni sa spus ca nu se poate si ca avem doar 2 variante:
1. Sa taie tevile comune de caldura de la bucatarie la toti vecinii de pe acea coloana (4 apartamente) sau
2.
Sa le inlocuiasca cu suma de 1400 lei dar sa ne cumparam calorifere (ceea ce toti vecinii au refuzat pt, ca nu avem loc in bucatarie sa montam si calorifere)
Asa ca sa recurs la taiatul tevilor de caldura de la bucatarie la toate aceste 4 apartamente, pt. ca altfel se producea inundatie in aceasta iarna in bucatarie.

Intrebarile mele sunt urmatoarele, va rog sa ne lamuriti daca se poate :
1. Nu trebuia acordul Radetului pentru taierea acestor tevi de caldura comune de la bucatarie la cele 4 apartamente?
2. Aceste tevi CHIAR NU SE PUTEAU REPARA sau macar INLOCUI astfel incat sa avem la bucatarie la fel ca inainte tevile de caldura in perete, fara a mai monta si calorifere pentru ca spatial este foarte mic?
3. Este normal ca aceste 4 apartamente sa plateasca partile comune la fel ca toate celelalte apartamente daca ele nu mai au tevi comune de caldura decat la baie si caloriferele dupa scara?

Va multumesc frumos, astept raspunsul dvs. si sfaturi pt. a lamurii aceasta problema.
Cu respect,
Locatarii imobilelor -sector 3
stefibucc

Mesajde traianc » 29 Iul 2012 15:42

Salut,
1. Ba da;
2. Ba da;
3. Da.
Traian
traianc

Înapoi la Cheltuielile pe suprafata