Modul de calcul al cheltuielilor cu incalzirea

Afla cum se calculeaza cheltuielile pe persoana (caldura, slarii, interfon, cheltuieli diverse)

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Mesajde Administrator » 22 Mar 2011 09:49

Am citit pe site-ul Dvs. la sectiunea ”Modul de calcul al cheltuielilor” (Repartizarea cheltuielilor pe consumatori tehnici si de alta natura), ca repartizarea cheltuielilor pentru incalzirea locuintelor/apartamentelor se face proportional cu suprafata echivalenta termic a tuturor corpurilor de incalzire apartinind fiecarui apartament (Conform H.G. nr.400 din 04.02.2003 Art. 82 - Art. 89).
La asociatia de care apartin (Oradea) aceste cheltuieli se repartizeaza dupa SUPRAFATA UTILA a apartamentului.
Am solicitat Primariei clarificari in aceasta chestiune. Mi s-a raspuns ca este la alegerea asociatie (in cazul nostru al administratoarei si a presedintelui consort) sa faca repartizarea cheltuielilor pr. incalzire fie dupa calorifere fie dupa suprafata utila. Nu mi-au spus de nici un act care ar legifera acest lucru.
Mentionez ca nu avem montate repartitoare in condominiu.
Va rog sa-mi spuneti daca este vreun act normativ care sa permita repartizarea cheltuielilor dupa suprafata apartamentului sau daca se face dupa H.G. nr.400 din 04.02.2003 sau alta lege mai recenta.
Va multumesc.
Administrator
Administratorul site-ului

Sponsor

Sponsor

Re: Modul de calcul al cheltuielilor cu incalzirea

Mesajde traianc » 22 Mar 2011 10:18

Salut,
A. HG.400/2003 este abrogata;
B. Va prezint mai jos detalii la zi a prevederilor in vigoare:
1. Calculul caldurii se face functie de sistemul de inregistrare al consumului conform normelor in vigoare:
 Detaliile tehnice privind calculul caldurii si contorizarea sunt definite in Ordinul nr. 233 din 30 august 2004, pentru aprobarea unor reglementări privind contorizarea consumatorilor racordaţi la sistemele publice centralizate de alimentare cu energie termică (emitent:guvernul româniei; autoritatea naţională de reglementare pentru serviciile publice de gospodărie comunală;publicat în: monitorul oficial nr. 862 din 21 septembrie 2004;
 LEGEA nr.325 din 14 iulie 2006 serviciului public de alimentare cu energie termică;
 Normă tehnică din 13/07/2010 (Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 501 din 20/07/2010) privind repartizarea consumurilor de energie termică între consumatorii din imobilele de tip condominiu, în cazul folosirii sistemelor de repartizare a costurilor pentru încălzire şi apă caldă de consum
2. Daca nu sunt repartitoare calculul se face functie de volumul incalzit (practic functie de suprafata incalzita, inaltimea camerelor fiind aceeasi);
3. Daca exista repartitoare calcul este un pic mai complicat si are in vedere: tipul si dimensiunea firecarui calorifer, indexul inregistrat de repartitor, partea comuna (scari, conducte, alte spatii; se adopta o valoare procentuala din totalul valorii de plata), regularizare anuala;
4. Asociatia are toate drepturile unei persoane juridice in a face pe cont propriu calcului incalzirii; existenta unui contract cu o firma inseamna ca se poate negocia contractul anual (cu citire si calcul lunar sau anual), sau nu si se poate face in regie proprie; nu exista nici o obligatie de a face citirile si calculul incalzirii cu o firma;
a). Confprm HG.1588/2007 ar. 40 si 41 ap. contorizate (gaze, apa, caldura) platesc consumul inregistrat de mijloacele de masurare si costurile comune;
b). Costurile comune de incalzire se refera la incalzirea spatiilor comune (holuri, subsol, alte spatii), la pierderile din retea prin radiatie termica in constructie si prin radiatie termica in incaperile/nisele prin care trec conductele cu agentul termic;
c). Pentru calcul la costuri comune se poate ajunge la 25% din costul total al incalzirii imobilului, cum spuneti, dar trebuie avut in vedere ca avand centrala termica sunteti un furnizor de caldura pentru vecini si ca atare costul pe cheltuieli comune se reduce cu circa 20% ceea ce inseamna ca la apartamentele cu incalzire proprie se plateste circa 5% si nu 25%;
Traian
traianc

Mesajde Administrator » 22 Mar 2011 13:10

Poate trebuia sa mai fac niste precizari:

1.) Nu suntem racordati la gaz. In Oradea doar putine blocuri dintr-o singura zona a orasului sunt racordate la reteaua de gaz, pentru ca de-abia s-a infiintat (descoperit ).
2.) Nu avem montate repartitoare la calorifere.
3.) Caldura si apa calda o furnizeaza punctele termice din subordinea CET Oradea.

Imi spuneti "2. Daca nu sunt repartitoare calculul se face functie de volumul incalzit (practic functie de suprafata incalzita, inaltimea camerelor fiind aceeasi);" Inaltimea camerelor poate fi aceeasi, insa caloriferele se pot schimba, se pot pune calorifere mai mari si/sau mai multe. Si nu e o situatie ipotetica, va rog sa ma credeti.

Si atunci ceea ce am citit pe site (repartizarea cheltuielilor pentru incalzirea locuintelor/apartamentelor se face proportional cu suprafata echivalenta termic a tuturor corpurilor de incalzire apartinind fiecarui apartament (Conform H.G. nr.400 din 04.02.2003 Art. 82 - Art. 89)) nu este valabil?

Deci, care e modul corect de repartizare al cheltuielilor cu incalzirea: dupa suprafata apartamentului sau dupa suprafata radianta a caloriferelor???

Iertati-mi insistenta, dar nu sunt deloc lamurita.
Va multumesc.
Administrator
Administratorul site-ului

Mesajde traianc » 22 Mar 2011 14:20

Salut,
1. Calculul costurilor de incalzire se face asa cum a hotarat Adunarea generala, in baza normelor in vigoare pe care vi le-am precizat (Hg.400/2003 este abrogata si nu contine art.82-89);
2. Calculul exact, tehnic, se refera la suprafetele radiante ale corpurilor de incalzit si are 2 situatii:
- costuri pe comun (se plateste pe baza "cote parti", functie de procentul suprafetelor radiate din spatiile comune, fata d etotal suprafete radiate din imobil);
- costuri pe apartament (toate caloriferele fiind de regula la maxim) functie de suprafata radianta a caloriferelor;
3. In concluzie Adunarea generala este bine sa decida calculul dupa suprafata radiata a corpurilor de incalzit (calorifere apartamente si spatii comune, conducte subsol, holuri si apartamente)
Traian
traianc

Înapoi la Cheltuielile pe suprafata