Plata caldura pentru tevi izolate

Afla cum se calculeaza cheltuielile pe persoana (caldura, slarii, interfon, cheltuieli diverse)

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Mesajde Administrator » 08 Noi 2010 14:24

Buna ziua!
Vin la dumneavoastra cu o rugaminte, sunt o locatara din Galati, locuiesc la etajul 4 intr-un bloc de 4 etaje, mi-am montat centrala si am fost nevoita la montare sa-mi izolez toate tevile de caldura care treceau prin apartamentul meu (izolate cu vata minerala si rigips- m-au costat ceva bani).
Va rog sa ma lamuriti si pe mine eu de ce trebuie sa mai platesc 25% (parca) din caldura?
Daca este o baza legala ptr asta va rog frumos sa-mi spuneti si mie care e sau in caz contrar va rog sa ma invatati cum sa procedez.
Suntem bugetari si eu si sotul si pentru noi orice economie e binevenita.

Va multumesc!
Administrator
Administratorul site-ului

Sponsor

Sponsor

Re: Plata caldura pentru tevi izolate

Mesajde traianc » 09 Noi 2010 07:50

Salut,
1. Reglementari tehnice: ORDIN Nr. 233 din 30 august 2004, pentru aprobarea unor reglementări privind contorizarea consumatorilor racordaţi la sistemele publice centralizate de alimentare cu energie termică
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI - AUTORITATEA NAŢIONALĂ DE REGLEMENTARE PENTRU SERVICIILE PUBLICE DE GOSPODĂRIE COMUNALĂ; PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 862 din 21 septembrie 2004.
2. Confprm HG.1588/2007 ar. 40 si 41 ap. contorizate (gaze, apa, caldura) platesc consumul inregistrat de mijloacele de masurare si costurile comune;
3. Costurile comune de incalzire se refera la incalzirea spatiilor comune (holuri, subsol, alte spatii), la pierderile din retea prin radiatie termica in constructie si prin radiatie termica in incaperile/nisele prin care trec conductele cu agentul termic;
4. Pentru calcul la costuri comune se poate ajunge la 25% din costul total al incalzirii imobilului, cum spuneti, dar trebuie avut in vedere ca avand centrala termica sunteti un furnizor de caldura pentru vecini si ca atare costul pe cheltuieli comune se reduce cu circa 20% ceea ce inseamna ca la apartamentele cu incalzire proprie se plateste circa 5% si nu 25%;
5. Adresati o cerere Comitetului executiv in vederea recalcularii costurilor comune pentru situatia ap. dv, specificand cele de mai sus.
Traian
traianc

Mesajde pacurar cristina » 05 Ian 2011 15:34

Buna Ziua,
Am si eu p problema asemanatoare doamnei din Galati.Suntem un bloc cu 4 etaje ,avem centrale termine aproape toti in afara de un apartament care se afla la etajul 4 si din cauza caruia nu ne-am putut debransa in totalitate de la caldura.
Sunt coloane pe care s-a reusit debransarea in totalitate iar pe care nu sa reusit ne-am izolat tevile.
Suntem pusi sa platim caldura care trece prin tevile din apartamente cu toate ca noi nu avem nevoie de ea.Am facut o adresa catre termoficare in care ne-au raspuns ca asociatia raspunde de repartizarea costurilor.In urma acestui rapuns primit am scris o Hotarare prin care am luat decizia de a suporta costul caldurii apartamentul care este racordat la agentul termic.
Va intreb daca este legal ce am facut ?
Precizez ca nu este vorba de partile comune.

Va multumesc !
pacurar cristina

Mesajde traianc » 05 Ian 2011 21:03

salut,
1. Costul integral pentru acel ap. nu este corect; Trebuie facut un calcul pentru pierderile de la subsol (inteleg ca celelate conducte sunt izolate termic);
2. Numai in cazul in care nu sunt piederi pe partea comuna atunci se poate adopta solutia dv.
Traian
traianc

Înapoi la Cheltuielile pe suprafata