Pagina 1 din 2

Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 23 Apr 2009 20:30
de Administrator
Pun urmatoarea intrebare, cu rugamintea ca cineva avizat sa imi dea si mie un raspuns.
Multumesc anticipat.

Locuiesc intr-un apartament de 3 camere, cu inca 3 persoane, deci total 4. In luna martie, 2 persoane au plecat definitiv (au stat 11 zile). Pe data de 12 martie au plecat. Restul lunii au ramas doar 2 persoane. Intrebare: cate persoane vor fi luate in calcul la plata cotelor de intretinere pe luna martie? Pun aceasta intrebare pentru a proceda corect la plata cotei de intretinere care imi revine, deoarece administratora considera ca cele 2 persoane au stat fiecare cate 11 zile. Deci 11zile + 11zile= 22zile (echivalentul unei persoane), trecandu-ma la cota de intretinere cu 3 persoane, desi fizic nu sunt decat 2 persoane, pt ca 2 au plecat. Daca este corect sistemul aplicat de administrator as dori sa stiu unde este stipulat acest lucru. Administratorul a fost instiiintat in timp util despre plecarea celor 2 persoane, iar mie nu mi se pare corect sa platesc pentru 3 persoane din moment ce au fost doar 2.

Dumitrescu Vlad

Re: Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 27 Apr 2009 08:01
de traianc
Salut,
1. HG.1588/2007 la art.17, lit.r stabileste clar cum se aloca la cheltuieli locatarii:"r) stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna; stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale; "
2. Subliniez ca administratorul executa ceea ce a hotarat Comitetul executiv si nu ce-l taie capul;
3. A face altfel de calcule inseamna a fi plecat cu sorcova; cineva ar trebui sa numere invitatii, chefurile, diversele vizite, etc. ceea ce este absurd; administratorul dv. bate campii si inventeaza o noua regula; cand o fi la guvern sa o faca atunci, acum sa faca conform L.230/2007 si Hg.1588/2007;
4. Daca ati comunicat situatie locatarilor temporari atunci nu aveti de ce plati; luati legatura cu presedintele Comitetului executiv si stabiliti cu el, pentru ca administratorul de fapt este angajatul dv.
O zi buna

Re: Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 02 Mai 2009 18:56
de bb_girl
Ce ma enerveaza oamenii care stau cate 6 in apartament si in acte figureaza doar 3... :evil: Am multi vecini nesimtiti care fac asa...

Re: Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 10 Mai 2009 20:30
de Adrian
bb_girl scrie:Ce ma enerveaza oamenii care stau cate 6 in apartament si in acte figureaza doar 3... :evil: Am multi vecini nesimtiti care fac asa...

Pe toata lumea enerveaza acesti vecini mai ales ca in totalul cheltuielilor de intretinere sumele ce se repartizeaza pe nr de persoane sunt mici. Majoritatea cheltuielilor se repartizeaza conform consumului sau pe cota parte indiviza. Pentru o persoana in asociatia noastra cheltuiala este de 5-7 lei/luna.

Re: Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 21 Mai 2009 16:00
de oricin3
Am si eu probleme cu un administrator care procedeaza abuziv: de ceva timp ma bate la cap sa mi trec prietena la intretinere.Ea vine in weekend-uri in vizita(max.12-13 zile) si plateste deja intretinerea corect acolo unde isi are resedinta pe buletin.Pe luna aprilie m-am trezit din seni ca suntem 2 pers la intretinere.Acum eu trebuie sa fac contestatie si sa aduc dovezi ca nu locuieste cu mine,dar administratorul care a facut schimbarea doar cu un singur click cum e pedepsit? I-am cerut sa-mi arate referat semnat de vecini sau o sesizare dar a refuzat. astept sfaturi sau idei

Re: Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 22 Mai 2009 00:07
de Daniel
oricin3 scrie:Am si eu probleme cu un administrator care procedeaza abuziv: de ceva timp ma bate la cap sa mi trec prietena la intretinere.Ea vine in weekend-uri in vizita(max.12-13 zile) si plateste deja intretinerea corect acolo unde isi are resedinta pe buletin.Pe luna aprilie m-am trezit din seni ca suntem 2 pers la intretinere.Acum eu trebuie sa fac contestatie si sa aduc dovezi ca nu locuieste cu mine,dar administratorul care a facut schimbarea doar cu un singur click cum e pedepsit? I-am cerut sa-mi arate referat semnat de vecini sau o sesizare dar a refuzat. astept sfaturi sau idei

Salut,

Pai poti face o cerere catre Presedinte, in care sa soliciti lamuriri cu privire la plata intretinerii. Presedintele e este obligat sa-ti raspunda (parca in 7 zile), si poti sa le zici ca ii dai in judecata,
Le poti invoca acest articol:

1. HG.1588/2007 la art.17, lit.r stabileste clar cum se aloca la cheltuieli locatarii:"r) stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna; stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale; "

Sa ne zici daca ai rezolvat ceva.

Daniel.

Re: Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 02 Iun 2009 12:46
de oricin3
salut si multumesc, dar am ales alta varianta.daca vecinii nu si vad de treaba lor voi inceta si eu sa-mi vad de treaba mea:voi plati pentru 2 persoane la intretinere si in afara "orelor de liniste" vor asculta si ei muzica pe care o ascult eu. asta e varianta in care eu sunt badaran,dar nici ei n-au avut mai mult bun simt:D

Re: Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 02 Iun 2009 12:57
de Daniel
Salut,
Nu ai pentru ce.

Nu stiu daca asta e cea mai buna solutie, dar sigur e de impact.
Nu stiu daca e ok cu galagia chiar daca este in afara orelor de liniste, s-ar putea sa fie considerata ca si deranjarea linistii si ordinii publice, dar probabil vei afla destul de repede :).

Sa ne zici daca s-a rezolvat problema asa, chiar si cu solutia asta :)

Daniel.

Re: Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 01 Noi 2009 11:35
de sacalul
domnule oricin3 daca prietena dumneavostra vine lunar in vizita cate 10-12 zile,ia faceti un simplu calcul intr-un an cate zile vine?,cel mai corect este sa aveti o discutie amicala cu administratorul imobilului prin care sa ajungeti la un consens,adica o luna la plata una-doua nu,dialogul rezolva multe probleme chiar si de orgoliu

Re: Numar de persoane luate in calcul

MesajScris: 08 Mar 2010 08:50
de grasa
Daca plata intretineri nu s-ar mai face pe nr. pers si se face pe apartament nu ar mai ineresa pe nimeni cine vine in vizita si cit sta. Eu am pe cineva in ap. de deasupra mea, il auzim cind merge, cind da drumul la apa, etc... si propietarul zice ca nu sta nimeni (este zero la intretinere). Problema este ca plata intr. se face la nr. pers., cu cit suntem mai multi locatari suma scade insa am ajuns de la 60 locatari la 45 locatari pe lista de intretinere.Poate sa hotareasca Ad. Generala se plateasca toata intretinerea pe apartamente? Credeti ca f. serviciu matura de 3 ori ptr ap. cu 3 pers, de 2 ori, etc?
Putem sa platim intretinerea (liftul, gunoiul, f. serviciu. dif apaei dintre ap. scarii si ap apartamente) pe apartamente?