HOLUL BLOCULUI

Aici aflati informatii despre drepturile si obligatiile Locatarului

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

HOLUL BLOCULUI

Mesajde Alexander » 15 Mar 2012 20:12

Buna ziua,
Am achizitionat 2 garsoniere paralele in capatul holului, cand le-am cumparat a fost deja amenajat un perete si o usa in holul blocului drept urmare s-a realizat un hol mic intre garsoniere, facand aia intrarea in imobil. Cand am cumparat cele 2 garsoniere si anume in anul 2000 nu am primit acte sau decizii sau ceva hartie pt acel hol. Holul a fost construit in anul 1996 cu acordul verbal a vecinilor si a asociatiei (probabil din acel motiv nu am un act sa dovedeasca) , acuma in anul 2012, 12 ani dupa achizitionare un vecin nu a mai vrut asa cu holul inchis si a facut scandal (nu se poate discuta cu el pe cale amiabila si normala) si fiind prieten cu presedintele blocului acuma vor sa faca ceva sa ma oblige pe mine sa demolez holul, hol pe care nu eu l-am construit si care timp de 16 ani nu a deranjat pe nimeni 1996-2012, daca ar fi sa demolez holul va trebui sa schimb usile din interior si sa pun usi de exterior ceea ce pentru mine ar fi extrem de scump. Tin sa mentionez ca timp de 16 ani deasupra la usa mea este un bec care merge non stop !! bec si curent pe care eu il platesc pentru a fi lumina pe hol... Chestie ce nu ma deranjeaza deloc. Intrebarea mea este : Ce as putea face sa rezolv problema asta ? Exista o perioada de timp dupa care sa intre in legalitate sau sa fie ok acea parte de hol ? Se poate ca daca atunci au aprobat locatarii sa fie construit acuma din cauza unor persoane sa fie demolat holul ? Sunt la limita nervilor si disperarii pentru ca nu am banii necesari pentru a schimba usile si etc si raman cu garsonierele goale daca plec de acasa !! Pe hol nu este nimic doar o masina de spalat si frigider. Tin sa mentionez ca nu se poate rezolva pe cale amiabila deoarece pur si simplu ei au putere si se cred superiori si nu se poate discuta.
Va multumesc si va rog sa imi dati un sfat si raspuns la aceasta problema
Alexander

HOLUL BLOCULUI

Sponsor

Sponsor

Re: HOLUL BLOCULUI

Mesajde traianc » 16 Mar 2012 08:25

Salut,
1. Utilizarea spatiilor comune in interes personal se poate face numai cu acordul membrilor asociatiei;
2. Daca aveti acordul membrilor asociatiei nu este nicio problema, daca nu, atunci la notificarea Comitetului executiv va trebui sa eliberati spatiul respectiv;
Traian
traianc

Mesajde amina » 02 Mai 2012 09:28

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:
Locuiesc la parter, iar vecinul meu a montat un grilaj metalic pe palierul comun astfel incat sa isi depoziteze diverse bunuri in afara apartamentului sau. Acest grilaj imi restrictioneaza accesul la contorul de curent ce se afla pe holul blocului.
Intrebarea este: ce documente trebuie sa detina vecinul meu pentru ca acest grilaj sa fie legal si in cazul in care a fost construit in mod abuziv, fara aprobari sau avize, cui trebuie sa ma adresez.

Va multumesc.
amina

Mesajde traianc » 02 Mai 2012 16:13

Salut,
1. Utilizarea spatiilor comune in interes personal se poate face numai cu acordul membrilor asociatiei;
2. Daca nu exista acordul membrilor asociatiei (inclusiv al vecinilor de palier, deci si al dv.), prin notificarea Comitetului executiv, comitetul va trebui sa-l oblige pe vecinul care prin abuz a ocupat spatiul public sa elibereze spatiul respectiv;
3. Daca nu se rezolva se face reclamatie la politie.
Traian
traianc

Mesajde Ghita » 01 Aug 2014 23:14

Buna ziua.. Am si eu o nedumerire. Locuiesc la parterul unui bloc cu 4 etaje. Apartamentul este tip vagon, astfel ca un perete il am in holul blocului, altul in casa scării iar doi in exterior. Vecinul de deasupra mea a facut o gaura in peretele din casa scării si si-a legat cu un lanț bagat in perete, bicicleta personală. Intrebare: are acest drept? Eu am dreptul sa-mi prind bicicleta pe peretele din holul blocului aproape de ușa mea? In ce condiții pot sa-mi construiesc un balcon dedesubtul balcoanelor de la etajele superioare, având in vedere ca blocul a fost proiectat fara balcon la parter... Va multumesc pt raspuns
Ghita

Înapoi la Locatarul